Átkeretezés
A stressz sötét felhőként képes olykor beárnyékolni a mindennapjainkat. Stresszt okozhat egy új kihívás, az állandó ritmus eltűnése vagy bármilyen változás, amivel még nem találkoztunk eddigi életünk során. Ugyanakkor ezek a változások kellenek az életünkbe, hiszen változás nélkül nem tudunk előre lépni és fejlődni. És ebből a szempontból a stressz egy jó dolog és szükséges ahhoz, hogy napi szinten előre tudjunk haladni. Ilyenkor sokszor tehetetlennek, bizonytalannak és eszköztelennek érezhetjük magunkat és stresszel járó negatív érzelmek mellett nehezen tudunk a pozitívumok meglátására és átélésére.
Oláh Attila által definiált pszichológiai immunrendszer a lelki sajátosságoknak egy olyan szerveződését írja le, amely a személyiség védekező rendszerét biztosítja, és ezáltal egy olyan komplex, kognitív eszköz rendszert feltételezett, mely védetté teszi a személyiséget a stressz, testi-, lelki egészség károsító hatásával szemben. Lényege tehát a pszichológiai immunrendszernek, hogy felfedezzük rejtett tartalékainkat, és még egy reménytelennek tűnő helyzetből is a lehető legtöbbet tudjuk kihozni. Viszont nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ennek mértéke és módja személyenként és helyzetenként más, hiszen különböző helyzetekre különbözőképpen reagálunk.
A stresszel szembeni megküzdés és ezzel együtt a pszichológiai immunrendszer egyik fontos alappillére az átkeretezés. Nézzük meg pontosan mit is jelent ez a fogalom és miért olyan lényeges az életünkben.
Az átkeretezés nagy fokú introspekciót, vagyis önmegfigyelést és saját belső gondolataink, vágyaink ész érzéseink tudatos nyomon követését igényli. Az átkeretezés során képesek vagyunk felismerni azokat az érzéseket, amelyek éppen akadályoznak minket a fjelődésben illetve a stresszel történő szembeállással. A 'mérgező', akadályozó gondolatok helyett átkeretezéssel megpróbáljuk olyan dolgokkal helyettesíteni a negatív élményeket, amelyek előrevisznek és építeni tudnak.
A perspektívaváltás persze sokszor nem megy egyik napról a másikra, ezért sok türelmet, gyakorlást és tudatosságot igényel. Íme néhány tipp, ami segíthet a stresszes helyzetek átkeretezésére:
- Szánj néhány percet aktuális érzéseid megfogalmazására és kiértékelésére. Fontos, hogy légy őszinte magadhoz, hiszen itt most a megküzdés a cél és nem az, hogy mások vagy magunk előtt a lehető legerősebbnek próbáljuk bemutatni.
- Fontos, hogy ezeket az érzéseket fogadd el és ne érezd magad rosszul azért, mert éppen rosszul érzed magad!:)
- Ha ezeket sikerült mérlegelni kezdjünk el kicsit más szemszögből tekinteni a dolgokra. Itt is fontos megjegyezni, hogy a pozitív gondolkodást gyakran összekeverik azzal, hogy csak a jót KELL látni a dolgokban, miközben a pozitív gondolkodás nem a rossz ignorálását jelenti, hanem pont azt, amit az átkeretezés lényege is: egyszerűen csak egy másik nézőpontból kell megközelíteni a dolgokat.
- Tipp: az alábbi kérdések segíthetnek az átkeretezésben:
- Mit tanultam az adott helyzetből?
- Vajon miért kaptam az élettől ezt a 'leckét'?
- Miben változtam én az adott helyzet után?
- Milyen képességeket kell erősítenem ahhoz, hogy következő alkalommal kevésbé stresszesen/negatívan reagáljak az adott helyzetre?