Jack, a mi kognitív viselkedésterápiánk

16/02/2023


Vannak kezdődő kapcsolatok amikor azt érzed túl kevés vagy a másikhoz, de természetesen az is előfordulhat, hogy többre tartod magad, mint lehetséges partnered. Ezek -amennyiben nem társulnak egyéb negatív attitűddel - egészséges határhúzásként tudnak érvényesülni. Megvannak a határok, amin belül tudsz és szeretnél is mozogni.

Bevallom nekem akkor a legnehezebb, amikor egy olyan emberrel alakul ki valamiféle kapcsolat, akit nagyon nagyon magas szintre tudok helyezni. És itt elsősorban a társadalmi szintre gondolok. Egyszer volt egy fiú, akibe olyan szinten szerelmes voltam, hogy akármit is tett csak úgy ragyogott a szemem, amikor csak megláttam vagy rá gondoltam. Viszont tudtam, hogy más környezetből származunk így lebeszéltem magam a dologról. Ami valljuk be butaság volt. Inkább nevezhető ez önbizalom- hiánynak vagy túlzott megfelelési kényszernek, mint valódi határhúzásnak.


De szerencsénk, hogy Jack nem így döntött. És Rose sem. Két ember, különböző szociális háttérrel, de egy szerelemmel.


1972-ben jelent meg és azóta is a szívünkbe zártuk a Titanic című film szerelmi történetét. A 17 éves Rose édesanyjával és leendő vőlegényével száll fel a fedélzetre. Rose családja látszólag semmiben nem szenved hiányt, ám valójában súlyos adósság áll mögöttük, amiből az egyetlen menekvést a leendő házasság tudja megadni számukra. Rose számára az esküvő lelkiekben nehezen elviselhető, nem szeretné a házasságot, ezért a helyzetéből más kiutat nem találva öngyilkosságot kísérel meg. De itt jön végül Jack, akivel másabb nézőpontba kerül Rose és az ő világa.


Miként értelmezhető Jack karaktere pszichológiai szempontból? Természetesen azt elkönyvelhetjük, hogy Jack egy igazi hős, akire álmában minden lány valójában vágyna. De elgondolkodtatok már azon, hogy Jack valójában a kognitív viselkedésterápia módszerének tekinthető? Nem? Nem meglepő. De akkor megmutatom nektek miért!


Számos gyermekkori élmény és későbbi kritikus életesemény hatására formálódik a gondolkodásunk, és ezek egyaránt befolyásolják, hogy miként gondolkodunk és élünk meg eseményeket. Pszichés zavarok esetében ezek az események és történések értelmezése egy nagyon negatív szűrőn kezd el megvalósulni. Ennek nyomán torzult, félteérzelmezett jelentéseket tulajdonítunk mindennek, amelyek aztán szorongáshoz, negatív érzelmi állapothoz vezethet. A kognitív viselkedésterápia segítségével ezek a rögzült hibás reakciók megváltoztathatók és helyettesíthetők ösztönző, pozitív gondolatokat. A film elején végig láthatjuk, hogy Rose olyan depresszív cselekedeteket mutat, amelyekben úgy érzi, hogy nem tud uralkodni magán. A CBT célja, hogy segítsen kezelni azokat az egyéneket, akiknek irracionális hiedelmeik vannak önmagukról, például azt hiszik, hogy ha most boldogtalanok vagyunk, akkor egész életünkben boldogtalanok leszünk.


Jack-el való találkozás azonban megváltoztatta Rose szemléletét egy -mondhatni - örök életre. Hosszú évekig magában őrizte Jack emlékét és az a mód, ahogyan korábban Rose értelmezte a történéseket megváltozott. Valahogy így kell elképzelni egy sikeres CBT terápiát.


Ezért kell szerelmesnek lenni és ezért kell olvasni a blogot. Hiszen mostmár azt is tudod mi az a kognitív viselkedésterápia, illetve hogy Jack miért válik egy terápiás módszerré! És itt Jack nyugodtan helyettesíthető a szerelmed nevével. (Bár Jack nem csinálhatna ilyet, hiszen csak pszichiáter szakorvos vagy pszichológus végezheti!)



Érzelmi elakadások/Vanda
© 2022 Metanoia blog. All rights reserved.
Powered by Webnode Cookies
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started